Manuální lifting obličeje
Manuální lifting obličeje blahodárně působí na vrásky vzniklé únavou tím způsobem, že aktivuje výživu pokožky a zvyšuje její tonus (pružnost a pevnost). Tato masáž výrazně vyhlazuje vrásky a kontury. Krom toho podporuje imunitní systém.
Další účinky:
- Příjemné uvolnění, působí tišivě na nervové zakončení v kůži.
- Prokrvením při masáži povzbudíme krevní oběh, proto se zlepšuje barva kůže a její dýchaní, dochází k rychlejšímu odplavení odpadních látek. Působení tlaku urychluje odplavení kyseliny mléčné, a tím se zmírňuje svalová únava.
- Urychlení tkáňového metabolizmu v kůži má za následek úbytek podkožního tuku.
- Z kožního povrchu se mechanicky odstraní zrohovatělé zbytky buněk - kůže získá svěží vzhled.
- Mechanickým tlakem dojde k uvolnění mazových a potních žláz a jejích výměšků.
- Jemným působením na mimické svaly manuální lifting obličeje zmírňuje únavu a příznivě ovlivňuje celou nervovou soustavu.
- Masáží se uvolní napětí obličeje.
- Pravidelná masáž může upravit menší oběhové poruchy, zmírnit vměstnání krve a tkáňového moku i otoky v tkání a prostřednictvím nervových vláken může působit i na jiné orgány.
Dobře provedená masáž musí sledovat čáry štěpitelnosti kůže, průběh krevních a mízních cév, nervů i svaly krku, dekoltu a ramen.
Kůže - anatomie
Kůže je jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Abychom pochopili, jak správně pečovat o kůži a jak udržovat její příznivý stav a vzhled, potřebujeme znát její stavbu.
Kůže se skládá ze 3 hlavních části:
- Pokožka (epidermis) - obsahuje 5 vrstev
- Základní vrstva - je tvořena vrstvou zárodečných buněk válcového tvaru, uložených kolmo k bazální membráně mezi pokožkou a škárou. Nad jádry zárodečných buněk jsou drobná zrníčka pigmentu. Pigment je tvořen zvláštními buňkami melanocyty, jenž se vyskytují mezi buňkami základní vrstvy.
- Ostnitá vrstva - je tvořena 4 až 8 řadami buněk, prostoty mezi těmito buňkami jsou vyplněny tkáňovým mokem, který přivádí k buňkám výživné látky a odvádí rozpadové produkty. Po obnažení tato vrstva kůže vlhne až mokvá.
- Zrnitá vrstva - buňky se oplošťují a tvoří několik řad. V plazmě buněk jsou zrníčka keratohyalinu (bezbarvého proteinu), což je projev určitého stupně rohovatění.
- Světlá vrstva - tvoří tenkou světlou vrstvu. Tato vrstva je nápadněji vyvinutá jenom na dlaních a chodidlech nohou.
- Rohová vrstva - tvoří povrh pokožky. Buňky zde již nemají jádra a jsou vyplněné rohovinou - keratinem. Keratin je hydrofobní (odpuzující vodu), odolný proti chemickým i fyzikálním vlivům.
Proměna buněk od základní vrstvy až po vrstvu rohovou je proces, který trvá 28-30 dní. Pokožka se tedy za měsíc zcela obnoví, a tím se brání a vyrovnává s vnějším opotřebením.
- Škára
Je střední a nejsilnější část kůže. Je to poddajná pružná a odolná vazivová vrstva, která má ochrannou funkci. Základní hmota škáry obsahuje především velké množství vody, minerálních solí, krevní bílkoviny, glukózu, kyselinu hyaluronovou.
Vazivová vlákna jsou podstatou pevnosti a pružnosti kůže - tedy tonusu.
Vazivová vlákna ve škáře jsou:
- Kolagenní - tato vlákna zajištují pevnost kůže.
- Elastická - jsou uspořádaná ve směru štěpitelnosti kůže, podílejí se na pevnosti a pružnosti kůže.
- Retikulární - jsou síťovitě uspořádaná, tvoří retikulární síťovinu.
- Podkožní vazivo
Podkožní vazivo obsahuje řídké pojivo, ostrůvky tukové tkáně, tepny, žíly, mízní cévy a nervová vlákna. Sem se ukládají přebytky tuků, které nám pak mnohdy vadí. Chrání hlouběji uložené orgány jak proti mechanickému poškození, tak proti rozdílům teplot.
Svaly dekoltu a obličeje
Svaly obličeje dělíme na žvýkací a mimické.
Žvýkací svaly:
Jsou seskupeny kolem dolní čelisti a umožnují pohyb čelisti v kloubu. Rozlišujeme:
- Zevní sval žvýkací
- Sval spánkový
Svaly mimické:
Jsou rozprostřeny přímo pod kůží obličeje a vždy s kůží souvisejí. Proto se kůže při jejich činnosti na obličeji pohybuje (tzv. mimika). Rozlišujeme:
- Sval čelní.
- Kruhový sval oční.
- Svrašťovač obočí.
- Kruhový sval ústní.
- Sval tvářový.
- Sval lícní.
- Sval bradový.
- Sval nosní.
Svaly krku a dekoltu
- Zdvihač hlavy.
- Povrchní sval krční.
Vrásky
Na kůži se tvoří vrásky stařecké a mimické.
Stařecké vrásky
Kůže starých lidí není tak pružná jako v mládí, její pružnost se snižuje, a to podmiňuje tvorbu vrásek. Jejích tvorba je také ovšem individuální. Velmi záleží na rodové dispozici, způsobu života, prodělaných chorobách a v neposlední míře i na tom, zda je člověk optimista či pesimista.
Mimické
Jsou podmíněny mimikou obličejových svalů, které se upínají do kůže. Jsou charakteristické zvláště u herců.
Turgor neboli napětí kůže je určován obsahem tekutiny v buňkách. Zhoršuje se ve stáří a při nemocech, kdy se z organizmu ztrácí voda. Proto základním pravidlem je dostatečný příjem tekutin.
Co krásu ohrožuje?
Vliv životního prostředí
Pleti škodí nadměrné sluneční záření, suchý vzduch, extrémní horko i chlad, vítr, smog. V této oblasti je důležité pravidelné večerní očištění pleti, důkladná hydratace a výživa za pomocí pleťových krémů, olejů, či masek a dostatečná ochrana před sluncem.
Prevence - co můžeme pro krásu udělat:
- Pitný režim.
- Psychika.
- Spánek.
- Relaxace.
- Pohyb na čerstvém vzduchu.
- Očištění pleti.
Obličej jako mikrosystém
Tisícletá moudrost čínského léčitelství tvrdí, že životní energie proudí našim tělem v určitých dráhách, takzvaných meridiánech, podobně jako cirkuluje krev. Tyto energetické dráhy tvoří pravidelnou síť rovnoměrně rozloženou po celé ploše těla, svedenou do čtrnácti meridiánů. Meridiány jsou přiřazeny určitým orgánům a nachází se na nich přibližně sedm set přesně definovaných akupunkturních bodů. Cílenou stimulací akupunkturních bodů dochází k povzbuzení průtoku energie, což podporuje vlastní regenerační systém organismu. Tato masáž důkladně prokrvuje, zpevňuje, osvěžuje a rozjasňuje pleť. Při pravidelných aplikacích se uvolňují rysy obličeje a nastupuje duševní pohoda. Akupresura je podpůrnou metodou péče o pleť.
Na manuální lifting obličeje v masážním salonu Amonit používáme kyselinu hyaluronovou a arganový olej.
Kyselina hyaluronová spolu s dalšími glykosaminoglykány a kolagenem tvoří důležitou složku mechanismu znovuobnovení poškozené pokožky a je základním kamenem při tvorbě kožních buněk. Jednou z nejdůležitějších biologických vlastností této kyseliny je její schopnost vázat vodu, a to až na 4000 násobek její vlastní váhy, což je mnohem více než u jakékoliv jiné přírodní látky. Díky této vlastnosti zajišťuje pleti nepřekonatelnou hydrataci a jemnost. Zásadně působí na stimulaci a růst nových buněk, takže omezuje i tvorbu vrásek. Vhodná je také pro lidi s akné či dermatitidou.
Arganovému oleji se právem přezdívá tekuté či marocké zlato. Nejen proto, že je velmi vzácný, ale i pro jeho blahodárné působení na pleť, vlasy i nehty. Má vysoký obsah vitamínu E, esenciálních mastných kyselin a antioxidačních tokoferolů. Jaké má arganový olej účinky? Arganový olej na obličej působí jako zázračný elixír. Vyživuje a hydratuje pleť, navrací jí pružnost a vyhlazuje vrásky. Snižuje tvorbu nadbytečného kožního mazu a léčí akné, ekzémy i popáleniny.